Z wykształcenia jestem polonistką. Cokolwiek to znaczy w dzisiejszych czasach. Faktem jest, że ukończyłam filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim.  Język to temat rzeka, do której wchodzę chętnie i wielokrotnie od lat.  Jedyny temat, któremu umiem i chcę poświęcać całą swoją uwagę. Na całe szczęście, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, wiąże się z nim dziś wiele dziedzin pokrewnych.

Moja przeszłość zawodowa związana jest z bankiem i pewną korporacją. Dziś prowadzę agencję PR i jak zawsze zajmuję się pisaniem artykułów o różnorodnej tematyce i przeznaczeniu. Nie zobaczycie mnie na reklamowanych w mediach konferencjach. Nie będę też prowadzić warsztatów. Jeśli chcecie mnie znaleźć odwróćcie głowę … najprawdopodobniej siedzę w ostatniej ławce i po prostu sobie słucham tego co mówią mądre głowy. Zawsze wydaje mi się, że wiem za mało, lub robię coś poniżej wytycznej. Blogi są moim sposobem na uporządkowanie myśli i wiedzy. Zawsze miałam do nich słabość. Wynikało to raczej z potrzeby nieustannego pisania niż skłonności do ekshibicjonizmu.

W wolnych chwilach czytam, piszę, rysuję i fotografuję. Często w przerwach sunąc na rowerze przez wiejskie pola, lub pobliskie lasy. Uciekam od zgiełku i przesadnej pewności siebie, tłumów, wybuchowych temperamentów i hejtu przepełniającego nowe media. Ubóstwiam wszystko co związane jest z folklorem.  Jestem także fanką super bohaterów Marvela w szczególności zaś tych, w których aktualnie wciela się mój syn. Od 22 lat słucham tego samego zespołu więc wychodzi na to, że jestem też wierna swoim przekonaniom.


Blog o języku poświęcony jest jak sama nazwa wskazuje, wszystkiemu co wiąże się z  komunikacją, nauczaniem języka, uczeniem się języka, postrzeganiem świata przez pryzmat danego języka, a nawet wpływania na siebie i swoje otoczenie za pomocą języka. Na stronie, oprócz ciekawych artykułów znajdziecie recenzje książek, ekranizacji książek i komiksów.

Artykuły mają luźną, często żartobliwą formę. Nie ukrywajmy, że większość poradników jest zwyczajnie przeintelektualizowana. Słuchając językoznawców można odnieść wrażenie, że mówią do nas bogowie ze szczytu Olimpu. Tracimy namacany dowód na to, że język i komunikacja to temat zwyczajny, życiowy, dotyczący każdego z nas.

Niektóre artykuły mogą mieć formę mniej żartobliwą. Szczególnie zaś wtedy, kiedy w jakimś temacie nie jest mi do śmiechu (na przykład ortografia). Ich celem jest przekazanie informacji w możliwie najbardziej przystępny sposób. Oficjalnych i naukowych sformułowań szukajcie więc w podręcznikach.

Nie jestem purystką językową, choć w swoich tekstach staram się zachować wszystkie zasady obowiązujące w języku pisanym. Wszystkie błędy jakie tu znajdziecie możecie śmiało wytykać mi w komentarzach lub wiadomościach prywatnych. Możecie też skorzystać z zakładki „Znalazłeś byka?”, która znajduje się w sidebarze po prawej stronie.

Nie kopiujcie zawartych tu treści na Wasze strony internetowe, lub (co gorsza) prace do szkoły i na studia.

Dział instrukcje poświęcony jest tematyce pisania tekstów użytkowych, tworzenia prostych grafik użytecznych przy pracy copywritera, redaktora, lub nauczyciela, a także edycji tekstu. Dział o obrazie zawiera darmowe grafiki i plakaty do pobrania poświęcone z reguły konkretnej tematyce. a także przydatne grafikom i fotografom amatorom tutoriale związane z tworzeniem grafik i obróbką zdjęć.

W językowym lifestyle’u znajdziecie artykuły zarówno inspirujące jak i informacyjne o tym jak poprawnie i świadomie używać języka, jak tworzyć podstawowe teksty potrzebne w życiu codziennym i zawodowym. W sposobie myślenia szukajcie inspiracji o tym, jak używając pozytywnego języka możemy kształtować własne podejście do życia i relacje z innymi.

Strona porusza też tematy z dziedzin na pozór niezwiązanych z językiem. W dziale o obrazie znajdziecie artykuły o grafice i fotografii. Zarówno język jak i grafika, czy fotografia służą przecież do przekazywania informacji, komunikowania się, ukazywania świata. Wykorzystują do tego jedynie inne narzędzia.

W dziale językowy lifestyle często poruszane są tematy związane z psychologią i pedagogiką. Zazwyczaj dotyczą rozwoju mowy dziecka, lub rozwoju dziecka i metod wychowawczych. Wszystko zawsze odbywa się w odniesieniu do języka, rozwoju językowego dziecka, komunikacji między dzieckiem a rodzicem, lub wpływie językowych komunikatów w wychowaniu na rozwój dzieciaków. Nie rzadko w dziale komunikacja pojawią się artykuły z pogranicza psychologii i językoznawstwa w odniesieniu do aktualnych sytuacji komunikacyjnych w życiu codziennym, komunikacji przez internet itp.

Dziedziną pokrewną, moim zdaniem ściśle związaną z językiem jest PR. Dlatego w dziale Słowo, Komunikacja, Instrukcje i Inspiracje znajdziecie artykuły związane z PR-em z naciskiem na naming, formy internetowej promocji poprzez e-marketing i komunikację firmy z grupą docelową

No images found!
Try some other hashtag or username