Dominika Różycka – Glińska

Z wykształcenia jestem polonistką. Cokolwiek to znaczy w dzisiejszych czasach. Faktem jest, że ukończyłam filologię polską na Uniwersytecie Łódzkim. Język to temat rzeka, do której wchodzę chętnie i wielokrotnie od lat.  Jedyny temat, któremu umiem i chcę poświęcać całą swoją uwagę. Na całe szczęście, choć nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, wiąże się z nim dziś wiele dziedzin pokrewnych.

Moja przeszłość zawodowa związana jest z bankiem i pewną korporacją. Dziś prowadzę agencję PR i jak zawsze zajmuję się pisaniem artykułów o różnorodnej tematyce i przeznaczeniu. Nie zobaczycie mnie na konferencjach, nie będę prowadzić warsztatów. Jeśli chcecie mnie znaleźć odwróćcie głowę … najprawdopodobniej siedzę w ostatniej ławce i po prostu sobie słucham tego co mówią mądre głowy. Zawsze wydaje mi się, że wiem za mało, lub robię coś poniżej wytycznej. Blogi są moim sposobem na uporządkowanie myśli i wiedzy. Zawsze miałam do nich słabość. Wynikało to raczej z potrzeby nieustannego pisania niż skłonności do ekshibicjonizmu.

W wolnych chwilach czytam, piszę, rysuję i fotografuję. Często w przerwach sunąc na rowerze przez wiejskie pola, lub pobliskie lasy. Uciekam od zgiełku i przesadnej pewności siebie, tłumów, wybuchowych temperamentów i hejtu. Ubóstwiam wszystko co związane jest z folklorem.  Jestem także fanką super bohaterów Marvela w szczególności zaś tych, w których aktualnie wciela się mój syn. Od 22 lat słucham tego samego zespołu więc wychodzi na to, że jestem też wierna swoim przekonaniom.


Blog o języku poświęcony jest jak sama nazwa wskazuje, wszystkiemu co wiąże się z  komunikacją, nauczaniem języka, uczeniem się języka, postrzeganiem świata przez pryzmat danego języka, a nawet wpływania na siebie i swoje otoczenie za pomocą języka. Na stronie, oprócz ciekawych artykułów znajdziecie recenzje książek, ekranizacji książek i komiksów.

Działy na stronie

Dział instrukcje poświęcony jest tematyce pisania tekstów użytkowych, tworzenia prostych grafik użytecznych przy pracy copywritera, redaktora, lub nauczyciela, a także edycji tekstu. Dział o obrazie zawiera darmowe grafiki i plakaty do pobrania poświęcone z reguły konkretnej tematyce. a także przydatne grafikom i fotografom amatorom tutoriale związane z tworzeniem grafik i obróbką zdjęć.

W językowym lifestyle’u znajdziecie artykuły zarówno inspirujące jak i informacyjne o tym jak poprawnie i świadomie używać języka, jak tworzyć podstawowe teksty potrzebne w życiu codziennym i zawodowym. W sposobie myślenia szukajcie inspiracji o tym, jak używając pozytywnego języka możemy kształtować własne podejście do życia i relacje z innymi.

Dziedziny pomocne

Strona porusza też tematy z dziedzin na pozór niezwiązanych z językiem. W dziale o obrazie znajdziecie artykuły o grafice i fotografii. Zarówno język jak i grafika, czy fotografia służą przecież do przekazywania informacji, komunikowania się, ukazywania świata. Wykorzystują do tego jedynie inne narzędzia.

W dziale językowy lifestyle często poruszane są tematy związane z psychologią i pedagogiką. Zazwyczaj dotyczą rozwoju mowy dziecka, lub rozwoju dziecka i metod wychowawczych. Wszystko zawsze odbywa się w odniesieniu do języka, rozwoju językowego dziecka, komunikacji między dzieckiem a rodzicem, lub wpływie językowych komunikatów w wychowaniu na rozwój dzieciaków. Nie rzadko w dziale komunikacja pojawią się artykuły z pogranicza psychologii i językoznawstwa w odniesieniu do aktualnych sytuacji komunikacyjnych w życiu codziennym, komunikacji przez internet itp.

Dziedziną pokrewną, moim zdaniem ściśle związaną z językiem jest PR. Dlatego w dziale Słowo, Komunikacja, Instrukcje i Inspiracje znajdziecie artykuły związane z PR-em z naciskiem na naming, formy internetowej promocji poprzez e-marketing i komunikację firmy z grupą docelową

Forma wypowiedzi – przepraszam!

Artykuły mają luźną, często żartobliwą formę. Niektóre mniej żartobliwą jeśli w jakimś temacie nie jest mi do śmiechu (na przykład ortografia). Ich celem jest przekazanie informacji w możliwie najbardziej przystępny sposób. Oficjalnych i naukowych sformułowań szukajcie więc w podręcznikach. Nie jestem purystką językową, choć w swoich tekstach staram się zachować wszystkie zasady obowiązujące w języku pisanym. Dlatego też wszystkie błędy jakie tu znajdziecie możecie śmiało wytykać mi w komentarzach lub wiadomościach prywatnych. Nie kopiujcie zawartych tu treści na Wasze strony internetowe, lub (co gorsza) prace do szkoły i na studia. 

No images found!
Try some other hashtag or username